Proč PCW®?

Vodní filtry s vpleteným stříbrem, tkaninou z aktivního uhlí ve spirále a zeolitem

Životně důležitý prvek… čistá voda:

Pitná voda je nejdůležitější potravinou a má velký význam pro všechny metabolické procesy člověka. Nic ji nemůže nahradit!

Dospělý člověk by měl denně vypít 2-3 litry vody. Protože je voda životně důležitým prvkem, měla by být konzumována v nejčistší formě. Pitná voda proto nesmí obsahovat žádné patogeny a nesmí mít žádné zdraví škodlivé vlastnosti. Měla by být čirá, chladná, bez zápachu a pachuti a měla by vybízet ke konzumaci.

Ale... kvalita naší pitné vody může být v ohrožení! Ne všechny škodliviny v kohoutkové vodě zjistíme čichem nebo chutí, přesto jsou nebezpečné:
Plíživé znečišťování našich podzemních vod průmyslem, skládkami, starými kanalizačními systémy, ale i kontaminovanými místy, těžkými kovy, hnojivy a pesticidy.

Vyhlášky o pitné vodě definují limitní hodnoty pro pitnou vodu. Dosud platné právní předpisy, například v Německu, týkající se kvality pitné vody patří v mezinárodním srovnání k nejpřísnějším. Přesto jsou tolerovány škodlivé hodnoty zbytkových znečišťujících látek.

Tyto limity mají být nyní na úrovni EU zmírněny.

Limitní hodnoty pro pitnou vodu:

Podle aktuálně platné tabulky limitních hodnot pro chemické látky a sloučeniny jsou pro pitnou vodu přijatelné mimo jiné tyto limitní hodnoty:

  • arsen 10 µg/l
  • dusičnany 50 mg/l
  • dusitany 0,5 mg/l
  • hliník 0,20 mg/l
  • chlor volný 9,3 mg/l
  • kadmium 5 µg/l
  • kyanidy 0,05 mg/l
  • pesticidní látky celkem 0,5 µg/l
  • rtuť 1 µg/l
  • trihalomethany 50 µg/l

K odstranění mikrobiologických nečistot z pitné vody se často používá chlor. Protože chlor tvoří sloučeniny s organickými a anorganickými látkami, může to vést ke vzniku potenciálně škodlivých, nežádoucích halogenovaných organických sloučenin.

Nadměrné hnojení dusíkatými sloučeninami způsobuje pronikání dusičnanů do podzemních vod. Z dusičnanů a aminokyselin mohou v lidském těle vznikat karcinogenní nitrosaminy. Vysoký obsah dusičnanů je zvláště nebezpečný pro zdraví kojenců a malých dětí a může vést k těžké cyanóze a methemoglobinémii u kojenců.

Legionella - škodlivá bakterie a příčina „legionářské nemoci“

Legionella číhá v domácím vodovodním systému:

Do plic prostřednictvím vodní páry:

Bakterie zvané „legionella“ mohou způsobit zápal plic, pokud se dostanou do dýchacích cest - zejména prostřednictvím vodní páry při sprchování.

Legionella - škodlivá bakterie a příčina „legionářské nemoci“:

Čtyři procenta všech případů zápalu plic způsobuje legionella. Legionely jsou bakterie milující teplo, které se přirozeně vyskytují ve vodě. Nejlépe se množí při teplotě 30 až 45 C° a při teplotě nad 60 C° jsou usmrceny.

Bakterie legionella přítomné ve vodě nepředstavují přímé zdravotní riziko. K onemocnění může vést pouze požití patogenů vdechnutím vody obsahující bakterie ve formě aerosolu (vdechnutí např. při sprchování, v klimatizačních systémech nebo vířivých vanách).

Poprvé byla legionella zjištěna v roce 1976, kdy v hotelu ve Filadelfii/USA vypukla epidemie, v jejímž důsledku onemocnělo více než 200 lidí a 30 jich zemřelo. Infekce se projevují jako neškodná pontiacká horečka nebo jako závažná „legionářská nemoc“ se zápalem plic.

Podle Institutu Roberta Kocha (federální institut v působnosti spolkového ministerstva zdravotnictví) je každoročně hlášeno 500 až 600 případů. V jiných evropských zemích je toto číslo podstatně vyšší.
Přibližně čtyři procenta všech pneumonií (plicních infekcí) jsou způsobena legionelou - při počtu přibližně 500 000 pneumonií ročně je to 21 000 případů.

Řešení a systémy, které zbavují vodu bakterií a legionelly:

K vyřešení problému legionelly v domácím vodovodním systému nestačí ohřát teplou vodu (užitkovou vodu) na 70 stupňů. Bakterie legionelly jsou přítomny i ve studené vodě. Pokud jsou bakterie legionelly v domácí instalaci, najdou si cestu i ke spotřebiteli. Důkazem toho je několik tisíc úmrtí ročně jen v Německu. Podobně alarmující je situace i v dalších evropských zemích. Užitková voda pro sprchování má v době odběru průměrnou teplotu kolem 40 stupňů. To je ideální prostředí pro množení legionel.

Řešení:

PCW ® vodní filtrační systémy prokazatelně odstraňují legionellu z pitné vody.
Lze je použít univerzálně a jsou k dispozici v libovolné velikosti.
Vodní filtr se nejlépe instaluje v místě, kde vodovodní potrubí vstupuje do budovy. Ideální je instalace přímo za vodoměrem.

 

Filtrační systémy s pleteným/tkaným aktivním uhlím

 

Čistící účinek aktivního uhlí v odborné literatuře:

Aktivní uhlí zadržuje nežádoucí přirozené pachy a pachutě (např. huminové kyseliny) a také různé uhlovodíky. Obtížně rozložitelné halogenované uhlovodíky, halogenované sloučeniny ethylenu, různé pesticidy, sloučeniny manganu a další suspendované látky, dokonce i pevné částice olova jsou odfiltrovány. Zbytky oxidačních činidel, jako je ozón nebo chlor, které se přidávají do kohoutkové vody ve vodárnách k ničení choroboplodných zárodků, rovněž reagují s povrchem uhlíku, a jsou tak odstraněny. Účinek filtrace aktivním uhlím však není omezen pouze na adsorpci organických mikropolutantů. Suspendované látky a zákal se z vody odstraňují čistě mechanickou filtrací. Filtry s aktivním uhlím lze použít univerzálně a jsou regenerovatelné: jsou považovány za špičku v úpravě pitné vody pro odstraňování antropogenních (člověkem vytvořených) znečišťujících látek z pitné vody.

Výňatek z: Katalyse e.V. - Institut pro aplikovaný výzkum životního prostředí.
DAS WASSERBUCH, str. 133; 1993 by Verlag Kipenheuer und Witsch, Köln.

Technické výhody pleteného/tkaného aktivního uhlí:

  • Adsorbuje velmi široké spektrum různých látek od nízkomolekulárních po vysokomolekulární (v rozmezí μg/l a mg/l). Zejména adsorpce nízkomolekulárních molekul je ve srovnání s běžnými adsorbenty (granulované aktivní uhlí) vynikající.
  • Aktivní plocha na kilogram je přibližně 100krát větší než u běžného aktivního uhlí (granulát, prášek nebo blok aktivního uhlí). To je důvodem extrémně vysoké adsorpční kapacity
  • Vysoký průtok s pouze minimální tlakovou ztrátou
  • Díky většímu aktivnímu povrchu lze filtr postavit prostorově úsporněji, tj. s přibližně 5krát menším objemem
  • Filtrační médium nelze vyplavit
  • Žádné vytváření kanálků jako u granulátu nebo prášku

Schéma nežádoucí tvorby kanálků u granulátu aktivního uhlí

 

Obecné informace o PCW ®
- Filtry na pitnou vodu

PCW spojuje výhody různých systémů filtrování pitné vody bez jejich nevýhod.
Filtry PCW ® pracují s jedinečnou, vysoce aktivní kombinací nerezové síťoviny, stříbrné síťoviny, tkaného aktivního uhlí a drahého kamene a lze je použít v různých velikostech (např. v bytech a rodinných domech, klinikách, průmyslu, obcích, školách, bazénech, soukromých studnách atd.)

Technické výhody filtru PCW®:

  • Použití tkaného aktivního uhlí (100x větší vnitřní povrch než např. blok aktivního uhlí)
  • 5x menší konstrukce ve srovnání s běžnými filtry s aktivním uhlím
  • Extrémně snadná manipulace a instalace pouze pomocí klíče
  • Prostorově úsporná instalace mezi vývod sprchové hadice a sprchovou hlavici (model PCW „ WR ‚) nebo přímo za vodoměr (model PCW ‘ HF “).
  • Standardizovaná připojení
  • Výhradní použití vysoce kvalitních a schválených materiálů (VA 1.4301, stříbro, aktivní uhlí = dlouhá životnost).
  • Minimální tlaková ztráta: 450-600 l/h (model PCW-WR) nebo 1300-1800 l/h (model PCW-HF) při tlaku 2,5-4 bar.
  • Možnost velmi vysokých filtračních kapacit (model PCW „ WR ‚: až 80000 l; model PCW ‘ HF “: až 10000 m3) - tím odpadá nutnost neustálé výměny filtračních vložek a nejsou téměř žádné náklady na údržbu a následnou péči.

Schéma tkaniny z aktivního uhlí 

 

Doporučení výrobce:

  • Regenerace při dosažení stanoveného objemu litrů nebo každé 2 roky.
  • Lze regenerovat až 25krát, proto je méně škodlivý pro životní prostředí
  • Žádné elektrické připojení
  • Záruka 10 let na těleso filtru

Kvalita vody z filtrů PCW®:

  • Žádná tvorba biofilmu v celém systému PCW ®filtrů - a tedy žádná kontaminace vodovodního potrubí pro pitnou a užitkovou vodu
  • Životně důležité minerály zůstávají ve vodě
  • Znečišťující látky, jako jsou chlorované uhlovodíky, pesticidy, rozpouštědla, chlór a ozón, jsou odfiltrovány
  • Potraviny (např. brambory, rýži, těstoviny, zeleninu atd.) lze vařit v čisté vodě
  • Ovoce, zeleninu a saláty lze před konzumací omývat ve vodě bez kontaminantů
  • Káva, čaj, džusy a nealkoholické nápoje si zachovávají svou přirozenou chuť